Idź do

30 lat Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN

9 czerwca 2024 r. mija 30 lat od otwarcia Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Uroczyste otwarcie miało miejsce 9 czerwca1994 roku w czasie obchodów 20 lecia naszego Parku. Ośrodek był pierwszym tego typu obiektem wybudowanym od podstaw w polskich parkach narodowych i od razu stał się jednym z wiodących centrów edukacji. Powstał dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ekofunduszu.

Przez te 30 lat z oferty edukacyjnej OEM skorzystało ponad 1 milin osób, zorganizowano niemal 300 wystaw czasowych, setki zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą, warsztatów i imprez edukacyjnych.

Nie każdy wiem jednak jak długa droga prowadziła do tego sukcesu od początku powstania RPN do momentu podjęcia decyzji o budowie OEM i wreszcie jego oddania do użytkowania dla społeczeństwa. 

Od początku swego istnienia Park dążył do powstania swego muzeum przyrodniczego gromadząc zbiory przyrodnicze. Światełko nadziei na powstanie tego typu obiektu pojawiło się w roku 1980 kiedy to 18.08.1980 r. - przejęto budynek oficyny południowej byłego Zarządu OZ na potrzeby przyszłego Muzeum Przyrodniczego. W kolejnych latach wydano jednak negatywną opinię na podstawie ekspertyzy i zwrócono budynek do Gminy Zwierzyniec - 1.12.1982 r.

Nowym obiektem zainteresowana na ten cel stał się Ośrodek Wypoczynkowy ‚Zacisze”, jednak Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego  przedłużyło jego funkcjonowanie do końca 1985 r. i dopiero pod koniec roku  1985 przejęto teren ośrodka wypoczynkowego wraz ze stołówką na potrzeby budowy Muzeum Przyrodniczego RPN.

W roku 1986 opracowano koncepcję ośrodka dydaktycznego z muzeum przyrodniczym i 1.11.1986 r. uzyskano wskazanie lokalizacyjne pod budowę ośrodka. W związku z negatywną opinią porzucono pomysł adaptacji stołówki na muzeum i rozpoczęto prace nad zaprojektowaniem całkowicie nowego budynku od podstaw. Zaprojektowanie obiektu zlecono arch. Jackowi Cieplińskiemu z lubelskiego oddziału SARP.

Budowę rozpoczęto w roku 1991 ze środków NFOŚiGW oraz Ekofunduszu, a 03.07.1992 r. miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego na budowie Ośrodka Dydaktycznego - Muzeum Przyrodniczego RPN.

Prace budowlane zostały zakończone dość szybko i już 09.06.1994r. podczas obchodów 20-lecia Parku dokonano uroczystego otwarcia Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN.

opracowanie

OEM RPN
Tekst: Paweł Marczakowski
Zdjęcia z archiwum RPN: Wiesław Lipiec, Paweł Marczakowski