Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

„Mieszkańcy naszych lasów” wystawa prac Dąbrówki Tyślewicz

Zapraszamy do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN na autorską wystawę prac Dąbrówki Tyślewicz. Wystawa udostępniona jest dla zwiedzających w holu głównym Ośrodka w terminie od 8 lipca do 31 sierpnia br. 

Autorka wystawy urodzona i zamieszkała w Gdyni, z wykształcenia Rzeźbiarka, wraz z ukończeniem studiów rozpoczęła pracę, jako wykładowca. Obecnie prowadzi zajęcia w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, a jej ulubionym materiałem twórczym jest glina ceramiczna. Animalistyka będąca niesłabnącym źródłem inspiracji, od początku zajmuje ważne miejsce w podejmowanych tematach.

Mieszkam w przedziwnym miejscu, wąskim pasie tkanki miejskiej położonym między lasem a morzem, miejscem kojarzonym przez Miłośników Przyrody z możliwością obserwacji ptaków morskich.  Jednak prezentowany cykl rysunków postanowiłam poświęcić zwierzętom zamieszkującym lasy, zwierzętom coraz częściej pojawiającym się blisko lub dosłownie w mieście. Nagranie dzików na gdyńskiej plaży było znane w całej Polsce, był i łoś pływający w jednym z basenów portowych, na morskim brzegu, między Gdynią a Sopotem coraz częściej pojawiają się bobry, wracając wieczorem do domu spotykam borsuki, lisy, kuny, tchórze. Blisko jednej z dzielnic zaobserwowano wilki, a Nadleśnictwo Wejherowo ( to naprawdę jest „ po sąsiedzku”) dwa lata temu nawiedził w swojej samotnej wędrówce przez Kaszuby dostojny żubr. Zdarza się spotkanie z sarną, dobrze, że niedźwiedzie i rysie nie widzą tu dla siebie miejsca. Ale tym najrzadszym zwierzętom mogę się przyjrzeć w Oliwskim ZOO, pięknie położonym 
w leśnej dolinie.

Przedstawione na wystawie prace rysunkowe są wykonane w technice mieszanej – emulsja barwiona pigmentami przede wszystkim została użyta, jako grunt do papieru, (pojawia się też, jako linia lub kolor) farby akrylowe czarna i biała, pastele woskowe, ołówek 4B. Media nanoszone na papier pędzlem, gąbką i dłońmi, czasem wydrapywane dla uzyskania poszukiwanych efektów.

Rzeźby natomiast zostały wykonane z masy lejnej, ręcznie retuszowanej dla uzyskania odpowiedniej formy. Malowanie odbywa się przy użyciu farb ceramicznych i szkliwa. Rzeźby poddawane są podwójnemu wypałowi RAKU, po ukształtowaniu formy ma miejsce pierwszy wypał na biskwit, po nałożeniu szkliwa odbywa się druki wypał w znacznie wyższej temperaturze (1060-1080 st. C).

Opracowanie

Dział Edukacji Przyrodniczej
Grzegorz Szkutnik, na podstawie materiałów Autorki.
Fotografie prac: Dąbrówka Tyślewicz