przewiń dalej

"Przemijanie”– wystawa fotografii Macieja Szajowskiego prezentująca krajobraz kulturowy Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy utworzono w 1959 roku. Leżący w sercu Polski, w pradolinie Wisły, jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Chroni unikatowy w skali Europy kompleks wydm śródlądowych i obszary mokradłowe. W 2000 roku park został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, a w 2004 roku stał się obszarem „Natura 2000”.

Do końca lat 60. XX wieku na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego istniało ponad 70 wsi, w których mieszkało blisko 16,5 tysięcy ludzi. Z początkiem lat 70. rozpoczęto program  wykupu gruntów z rąk prywatnych na rzecz ochrony przyrody. Spotkał się on z szerokim odzewem społecznym. Ludność puszczańskich wsi dobrowolnie, masowo sprzedawała swoje gospodarstwa. Do tej pory wykupiono ponad 11200 ha gruntów. Do wykupienia pozostało jeszcze ok 2100 ha.

 Akcja wykupów doprowadziła do wyraźnej poprawy stanu przyrody na terenie parku. Po kilku wiekach walki o przetrwanie puszcza się odnawia, regeneruje, nabiera mocy. Unaturalnienie ekosystemów umożliwiło powrót do puszczy gatunków zwierząt takich jak bielik, jeleń, ryś czy wilk. Wzrosła liczebność łosi. Ograniczenie działalności rolniczej spowodowało zanikanie wielu elementów tradycyjnego krajobrazu kulturowego.

Wystawa „Przemijanie” jest pokłosiem kilku lat wędrówek autora po drogach i bezdrożach Puszczy Kampinoskiej. Stanowi fotograficzny zapis spotkań i wielu godzin rozmów z mieszkańcami, którzy zdecydowali się pozostać w puszczy, może nawet do końca. To dokument pokazujący ślady, niegdyś niezwykle bogatego, kulturowego krajobrazu. To refleksja nad przemijaniem. Autorowi udało się uwiecznić znikające z krajobrazu gospodarstwa, opuszczone już domostwa, tradycyjne stogi siana, szpalery głowiastych wierzb, chylące się krzyże i kapliczki przydrożne oraz to co najważniejsze - ludzi wrośniętych w Puszczę, jak korzenie starych drzew.

Maciej Szajowski (1971). Pochodzi z Puław na Lubelszczyźnie. Przewodnik górski i fotograf. W latach 1996-2016 pracował w Pienińskim Parku Narodowym.  Od 2016 jest pracownikiem dydaktycznym  Kampinoskiego Parku Narodowego. Zamiłowanie do gór długo nie pozwalało mu odnaleźć się w krajobrazie Mazowsza.

„Minął rok od mojego przyjazdu z gór. Była połowa października. Szedłem o świcie polną drogą, gdzieś w środku puszczy. Było zimno i cicho. We mgle majaczyły jakieś drzewa. Spróbuję, pomyślałem, muszę w końcu zrobić tu jakieś zdjęcie – i tak się zaczęło…”

Wystawa prezentowana jest w holu Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN w okresie od 1 do 22 września br. Zapraszamy.

opracowanie

Opracowanie: OEM/RPN
Fotografie: Maciej Szajowski