Idź do

CENTRALNY SZLAK ROWEROWY ROZTOCZA - OD KRAŚNIKA PO LWÓW

Szlak Nadmorski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Etap pierwszy: Kraśnik – Zwierzyniec (Polska)

[znaki czerwone]

Długość odcinka: 100 km

Przebieg trasy: Kraśnik (0 km) – Szastarka (12 km) – Batorz (29 km) – Otrocz (37 km) – Goraj (51 km) – Radecznica (71 km) – Szczebrzeszyn (87 km) – Zwierzyniec (100 km)

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzi wzdłuż osi regionu na południowy wschód, przez jego najciekawsze zakątki. Trasa rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Kraśniku, a koniec pierwszego etapu wyznaczono w Zwierzyńcu, przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Za Stróżą, leżącą w dolinie Wyżnicy, szlak prowadzi w górę, w kierunku Szastarki, w strefę wododziału Wyżnicy, Bystrzycy, Poru i Sanny, w Błażku wkracza w strefę charakterystycznych dla Roztocza Gorajskiego i Szczebrzeszyńskiego wąwozów lessowych. W pobliżu wsi Słodków, Zdziłowice, Gilów, Podlesie, Dzielce oraz w okolicach Szczebrzeszyna znajdują się strome podjazdy i zjazdy. Za Szczebrzeszynem trasa prowadzi doliną rzeki Wieprz do Zwierzyńca.

Etap drugi: Zwierzyniec – Hrebenne (Polska)

[znaki czerwone]

Długość odcinka: 78 km

Przebieg trasy: Zwierzyniec (0 km) – Tereszpol (8 km) – Górecko Stare (14,5 km) – Józefów (23 km) – Susiec (37 km) – Bełżec (59 km) – Lubycza Królewska (69 km) – Hrebenne (78 km)

Etap drugi Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza rozpoczyna się w Zwierzyńcu, przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN, a kończy przy cerkwi w Hrebennem. Ten odcinek cechuje się dużym zróżnicowaniem przyrodniczym, urozmaiconą rzeźbą terenu i szatą roślinną. Trasa prowadzi przez Roztocze Tomaszowskie i Rawskie, przecinając doliny rzek, malowniczo wcinających się w strefę krawędziową: [Barbara1] dolinę Szumu w Górecku Starym, Nepryszki w Józefowie, Sopotu w Nowinach, Jelenia w Oseredku, biegnie wzdłuż Potoku Łosinieckiego, a następnie – na odcinku od Teniatysk do Mostów Małych – wzdłuż doliny Sołokiji. Na niektórych odcinkach szlak wspina się na wierzchowiny, ukazując panoramy pól i lasów z położonymi w dolinach wioskami i miasteczkami. Tutaj najlepiej widać, że Roztocze to pogranicze kultur. Dowodzą tego zabytkowe cerkwie, kościoły i dawne synagogi. O burzliwej historii tej ziemi świadczą liczne pomniki i cmentarze przypominające powstanie styczniowe, czasy II wojny światowej i okres powojenny.

Etap trzeci: Hrebenne – Lwów (Ukraina)

[znaki czerwone] 

Długość odcinka: 80 km (do Brzuchowic[Barbara1] )

Przebieg trasy: przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska – Potylicz – Niemirów – Krechów – Iwano-Frankowe (dawny Janów); Brzuchowice; Żółkiew

Trzeci etap Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza prowadzi przez tereny Ukrainy (Roztocze Rawskie i Lwowskie). W Krechowie trasa rozchodzi się w trzech kierunkach: do Żółkwi – miasta królewskiego, Wereszycy w Jaworowskim Przyrodniczym Parku Narodowym oraz Brzuchowic, dzielnicy Lwowa. Po drodze jest wiele zabytkowych kościołów i cerkwi oraz obszarów cennych przyrodniczo, są liczne wychodnie skalne i kamieniołomy. 

Do Żółkwi prowadzi malownicza droga wzdłuż strefy krawędziowej Roztocza. Jadąc do Brzuchowic, można po drodze obejrzeć skryty wśród wzniesień monastyr w Krechowie, a na trasie do Wereszycy znajduje się Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy oraz wieś Stradcz z ciekawą grotą i jaskiniami, do których wiedzie ścieżka poznawcza. 

Trasa poprowadzona jest w większości drogami utwardzonymi i asfaltowymi przez malownicze wsie i miasteczka. Zdarzają się też krótkie piaszczyste drogi śródpolne. Różnice wzniesień sięgają ok. 100 m, na trasie są liczne łagodne zjazdy i podjazdy.






W 2021 roku Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza z nowa aplikacją – przewodnikiem

W ramach realizacji projektu pn. "RoweLove Roztocze Razem pomimo granic” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2014 – 2020 została wykonana Aplikacja mobilna na telefon – „Przewodnik po Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza” (na urządzenia mobilne z systemami Android i Apple IOS), która uwzględnia również trasy rowerowe wokół Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza jest przedstawiony w ujęciu transgranicznym, po polskiej i ukraińskiej stronie.  Aplikacja jest bazą ciekawych atrakcji turystycznych, miejsc, szlaków związanych z CSzRR, jest to zbiór pomysłów na wycieczki rowerowe i piesze. Aplikacja daje możliwość  planowania  swoich wycieczek a także zapisywania swoich ulubionych miejsc.

W jej skład weszły m. in. interaktywna mapa z zaznaczonymi szlakami i ścieżkami, baza atrakcji turystycznych (miejscowości, muzea, świątynie, przyroda), atlas przyrodniczy, planer (możliwość stworzenia swojego własnego planu zwiedzania). Aplikacja dostępna  jestbezpłatnie w sklepach Google Play i App Storew trzech wersjach językowych polskiej, ukraińskiej oraz angielskiej.

 

Komunikat

Aplikacja nie jest dostosowana do najnowszych wersji IOS oraz Android.

Spot promujący aplikację mobilną

Odtwórz

AUTOR

Tekst: Magdalena Kaproń
Zdjęcia: Tadeusz Grabowski, Jarosław Wawerski