Drodzy Przyjaciele Przyrody!
Przekazujemy w Wasze ręce cztery foldery tematyczne o roztoczańskich płazach, gadach, ptakach i nietoperzach.
Dzięki realizacji projektu „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego” została zapewniona dodatkowa ochrona wybranym gatunkom fauny, a działania objęły również ich ulubione siedliska.
Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu czynną ochronę przyrody, zarówno ożywionej, jak i nieożywionej, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania warunków wodnych sprzyjających zachowaniu siedlisk mokradłowych oraz środowiska bytowania gatunków zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym.
Gatunki i siedliska związane z występowaniem wody należą do najbardziej zagrożonych komponentów przyrodniczych roztoczańskiej przyrody i stanowią bardzo istotną składową różnorodności biologicznej Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Działaniami ochronnymi objęliśmy dwanaście zagrożonych i rzadkich gatunków zwierząt – traszkę grzebieniastą, kumaka nizinnego, żółwia błotnego, bociana czarnego, orlika krzykliwego, derkacza, sóweczkę, puszczyka uralskiego, mopka, nocka łydkowłosego, nocka Bechsteina i nocka dużego, z którymi, między innymi, będziecie mogli zapoznać się bliżej w naszych wydawnictwach.
Dzięki projektowi zadbaliśmy także o poprawę stanu i ochronę siedlisk borów bagiennych i torfowisk wysokich, poprawę retencji wód oraz utrzymanie ekosystemów nieleśnych.
Projekt obejmuje także wiele działań informacyjno-promocyjnych. Dzięki jednemu z nich możemy przekazać Państwu tę publikację.
Do pobrania
-
PTAKI Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 10.16 MB
-
PŁAZY Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 11.39 MB
-
NIETOPERZE Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 10.00 MB
-
GADY Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 12.54 MB
AUTORZY
Zdjęcia: Robert Stefański
Sowy Roztoczańskiego Parku Narodowego 20 lat później
Absolutnie niegroźne, nie zwiastujące czegokolwiek złego, w pełni zasługują na akceptację swojego istnienia.
W naszym przekonaniu, nie tylko jako miłośników ptaków, ale również naukowców, którzy od kilkudziesięciu już lat badają tą grupę ptaków w roztoczańskiej krainie, nie może być miejsca w ludzkich umysłach na demonizowanie istot, tylko dlatego, że żyją w ciemniejszej (spokojniejszej) części dnia.
Chrońmy sowy i nie zabierajmy im miejsca do życia.
DO pobrania
AUTOR
Bociany Roztocza znani i nieznani mieszkańcy ludzkich osad i leśnych ostępów
Liczymy, że ta garść bogato ilustrowanych informacji - podanych trochę niestandardowo, przywróci i utrwali w społeczeństwie pozytywny oddźwięk relacji człowieka z przyrodą. A niewątpliwie jednym z symboli tych relacji są ptaki wokół nas.
AUTORZY
Zdjęcia: Paweł Marczakowski
Roztoczański Park Narodowy - kraina jodły, buka i tarpana - materiał Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Budowa geologiczna, zróżnicowanie gleb i specyficzne cechy klimatu warunkują wielką mozaikowatość siedlisk i różnorodność zbiorowisk roślinnych oraz fauny.
Do najcenniejszych zespołów leśnych w Parku należą: żyzna buczyna górska, jodłowy bór mieszany, grąd subkontynentalny i bór bagienny, które są zarazem siedliskami priorytetowymi w sieci Natura 2000.
Wyżynne bory jodłowe mieszane oraz zwarte żyzne buczyny górskie mają tu granice swych zwartych zasięgów w Polsce. Mimo to buki i jodły osiągają tu imponujące rozmiary nierzadko dochodzące do 50 m wysokości i 4,5 m obwodu. Uzupełnieniem bogactwa lasów Parku są równie cenne olsy i torfowiska.*
*Folder powstał w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki"
Do pobrania
-
Roztoczański Park Narodowy - kraina jodły, buka i tarpana
Pobierzpdf - 12.13 MB
AUTORZY
Zdjęcia: Paweł Marczakowski
Energia Rytmu Natury
Nowa edycja „Spacerownika” ukazuje walory jedenastu parków narodowych wspieranych przez PGE. Publikacja podzielona jest tematycznie na jedenaście części, z których każda dedykowana jest oddzielnemu parkowi. Oprócz informacji praktycznych, takich jak mapy, lokalizacje informacji turystycznych, kas biletowych czy godzin otwarcia parku, użytkownicy znajdą w nim także kody QR, które odsyłają do materiałów video i audio, opowiadających o występujących w parkach gatunkach flory i fauny.
Spacerownik zawiera także informacje o dostępnych ścieżkach edukacyjnych, pieszych i rowerowych szlakach turystycznych. Dla najmłodszych pasjonatów przyrody w „Spacerowniku” znajdują się łamigłówki, rebusy oraz kolorowanki tematyczne. Nowa wersja została także przetłumaczona na język angielski, żeby zachęcić do odkrywania polskiej przyrody także zagranicznych turystów.
Do pobrania
-
Spacerownik
Pobierzpdf - 42.61 MB