Na ratunek płazom. Na Roztoczu pomagają żabom przejść przez drogę. Jakie zagrożenia czekają na płazy, które wędrują przez Roztoczański Park Narodowy? Czy bariery ochronne wystarczą, by zapobiec ich masowej śmierci na drogach?

Drodzy Przyjaciele Przyrody!
Przekazujemy w Wasze ręce cztery foldery tematyczne o roztoczańskich płazach, gadach, ptakach i nietoperzach.
Dzięki realizacji projektu „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego” została zapewniona dodatkowa ochrona wybranym gatunkom fauny, a działania objęły również ich ulubione siedliska.
Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu czynną ochronę przyrody, zarówno ożywionej, jak i nieożywionej, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania warunków wodnych sprzyjających zachowaniu siedlisk mokradłowych oraz środowiska bytowania gatunków zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym.
Gatunki i siedliska związane z występowaniem wody należą do najbardziej zagrożonych komponentów przyrodniczych roztoczańskiej przyrody i stanowią bardzo istotną składową różnorodności biologicznej Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Działaniami ochronnymi objęliśmy dwanaście zagrożonych i rzadkich gatunków zwierząt – traszkę grzebieniastą, kumaka nizinnego, żółwia błotnego, bociana czarnego, orlika krzykliwego, derkacza, sóweczkę, puszczyka uralskiego, mopka, nocka łydkowłosego, nocka Bechsteina i nocka dużego, z którymi, między innymi, będziecie mogli zapoznać się bliżej w naszych wydawnictwach.
Dzięki projektowi zadbaliśmy także o poprawę stanu i ochronę siedlisk borów bagiennych i torfowisk wysokich, poprawę retencji wód oraz utrzymanie ekosystemów nieleśnych.
Projekt obejmuje także wiele działań informacyjno-promocyjnych. Dzięki jednemu z nich możemy przekazać Państwu tę publikację.
AUTORZY
Zdjęcia: Robert Stefański
Do pobrania
-
PTAKI Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 10.16 MB
-
PŁAZY Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 11.39 MB
-
NIETOPERZE Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 10.00 MB
-
GADY Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza
Pobierzpdf - 12.54 MB
Sowy Roztoczańskiego Parku Narodowego 20 lat później
Absolutnie niegroźne, nie zwiastujące czegokolwiek złego, w pełni zasługują na akceptację swojego istnienia.
W naszym przekonaniu, nie tylko jako miłośników ptaków, ale również naukowców, którzy od kilkudziesięciu już lat badają tą grupę ptaków w roztoczańskiej krainie, nie może być miejsca w ludzkich umysłach na demonizowanie istot, tylko dlatego, że żyją w ciemniejszej (spokojniejszej) części dnia.
Chrońmy sowy i nie zabierajmy im miejsca do życia.
DO pobrania
AUTOR
Bociany Roztocza znani i nieznani mieszkańcy ludzkich osad i leśnych ostępów
Liczymy, że ta garść bogato ilustrowanych informacji - podanych trochę niestandardowo, przywróci i utrwali w społeczeństwie pozytywny oddźwięk relacji człowieka z przyrodą. A niewątpliwie jednym z symboli tych relacji są ptaki wokół nas.
AUTORZY
Zdjęcia: Paweł Marczakowski
Roztoczański Park Narodowy - kraina jodły, buka i tarpana - materiał Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Budowa geologiczna, zróżnicowanie gleb i specyficzne cechy klimatu warunkują wielką mozaikowatość siedlisk i różnorodność zbiorowisk roślinnych oraz fauny.
Do najcenniejszych zespołów leśnych w Parku należą: żyzna buczyna górska, jodłowy bór mieszany, grąd subkontynentalny i bór bagienny, które są zarazem siedliskami priorytetowymi w sieci Natura 2000.
Wyżynne bory jodłowe mieszane oraz zwarte żyzne buczyny górskie mają tu granice swych zwartych zasięgów w Polsce. Mimo to buki i jodły osiągają tu imponujące rozmiary nierzadko dochodzące do 50 m wysokości i 4,5 m obwodu. Uzupełnieniem bogactwa lasów Parku są równie cenne olsy i torfowiska.*
*Folder powstał w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki"
Do pobrania
-
Roztoczański Park Narodowy - kraina jodły, buka i tarpana
Pobierzpdf - 12.13 MB
-
Roztocze National Park - The land of fir, beech and tarpan
Pobierzpdf - 11.59 MB
-
Polskie Parki Narodowe Nasze Parki Narodowe
Pobierzpdf - 7.48 MB
AUTORZY
Zdjęcia: Paweł Marczakowski
Energia Rytmu Natury
Nowa edycja „Spacerownika” ukazuje walory jedenastu parków narodowych wspieranych przez PGE. Publikacja podzielona jest tematycznie na jedenaście części, z których każda dedykowana jest oddzielnemu parkowi. Oprócz informacji praktycznych, takich jak mapy, lokalizacje informacji turystycznych, kas biletowych czy godzin otwarcia parku, użytkownicy znajdą w nim także kody QR, które odsyłają do materiałów video i audio, opowiadających o występujących w parkach gatunkach flory i fauny.
Spacerownik zawiera także informacje o dostępnych ścieżkach edukacyjnych, pieszych i rowerowych szlakach turystycznych. Dla najmłodszych pasjonatów przyrody w „Spacerowniku” znajdują się łamigłówki, rebusy oraz kolorowanki tematyczne. Nowa wersja została także przetłumaczona na język angielski, żeby zachęcić do odkrywania polskiej przyrody także zagranicznych turystów.
Do pobrania
-
Spacerownik
Pobierzpdf - 42.61 MB