Idź do

Osmunda regalis L.

Długosz królewski

Parkowy długosz królewski (Osmunda regalis L.) w tym roku po raz pierwszy będzie się rozmnażał. Odcinki górnej części kilku liści są przekształcone w kłos zarodnionośny (sporofilostan). Są to gęste skupienia drobnych liści zarodniowych (sporofilów) na szczycie pędów. W kłosie zarodnionośnym znajdują się zarodnie wytwarzające zarodniki.
W Roztoczańskim Parku Narodowym saprofilostany możemy obserwować również u innych paproci: podejźrzonów i nasięźrzału.

Opracowanie i fot. Bogusław Radliński

Cypripedium calceolus

Obuwik pospolity

to "roślinny symbol" Roztoczańskiego Parku Narodowego, jedna z kilku występujących na Roztoczu roślin naczyniowych, ujęta w europejskim programie ochrony różnorodności Natura 2000. Występuje na kilku stanowiskach w północnej jego części, głównie w grądach i buczynach na glebach zasobnych w węglan wapnia. Jest też wyznacznikiem kserotermów, bowiem spotkać możemy go również na śródleśnych polanach i w zaroślach w strefie przejściowej między lasem a terenami otwartymi. Charakterystyczne kwiaty tego storczyka pełnią funkcję "pułapek" na owady, które zwabiane pięknym zapachem wchodzą do środka i je zapylają. Zapach jest jednak zwodniczy, bowiem obuwiki nie wydzielają nektaru...

Materiał filmowy: Aneta Dybowska

Kolejne pokolenie koników polskich w hodowli rezerwatowej

Pojawiły się pierwsze źrebaki koników polskich w hodowli rezerwatowej w naszym Parku, który dla przypomnienia obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia swego istnienia. Co prawda w hodowli stajennej we Floriance już w lutym mieliśmy pierwsze źrebaki to w hodowli rezerwatowej dopiero dzisiejszej nocy z 5 na 6 marca 2024 r. przyszła jako pierwsza na świat klaczka od klaczy Hatara, a niespełna kilka godzin później 6 marca ok. 10.55 świat ujrzała kolejna klaczka od klaczy Trapa. O ile klaczka urodzona w nocy od klaczy Hatara jest maści jasno myszatej to ta od klaczy Trapa ma maść w dużo ciemniejszym odcieniu myszatości.
Dowiedz się więcej

Eurythyrea austriaca (Linnaeus, 1767)

Pysznik jodłowy

Chrząszcz z rodziny bogatkowatych. Jest gatunkiem z grupy wysokiego ryzyka narażonego na wyginięcie. Uważany za relikt lasów pierwotnych. W całej Polsce rzadki. Częściej spotykany na południu kraju. Preferuje drzewostany z dużym udziałem starodrzewiu jodłowego. Najchętniej zasiedla dobrze oświetlone ogrzane słońcem pnie obumarłych jodeł. Zdjęcie z okolic cegielni na granicy rezerwatu Bukowa Góra.

Roztoczański Park Narodowy uważany jest za ostoję tego owada w Polsce. To taki nasz mały- wielki symbol w świecie owadów chronionych.

Tekst i zdjęcie: T. Mokrzycki, M.Fila