Idź do

Kolejne pokolenie koników polskich w hodowli rezerwatowej

Pojawiły się pierwsze źrebaki koników polskich w hodowli rezerwatowej w naszym Parku, który dla przypomnienia obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia swego istnienia. Co prawda w hodowli stajennej we Floriance już w lutym mieliśmy pierwsze źrebaki to w hodowli rezerwatowej dopiero dzisiejszej nocy z 5 na 6 marca 2024 r. przyszła jako pierwsza na świat klaczka od klaczy Hatara, a niespełna kilka godzin później 6 marca ok. 10.55 świat ujrzała kolejna klaczka od klaczy Trapa. O ile klaczka urodzona w nocy od klaczy Hatara jest maści jasno myszatej to ta od klaczy Trapa ma maść w dużo ciemniejszym odcieniu myszatości.
Dowiedz się więcej

Pysznik jodłowy Eurythyrea austriaca (Linnaeus, 1767)

Chrząszcz z rodziny bogatkowatych. Jest gatunkiem z grupy wysokiego ryzyka narażonego na wyginięcie. Uważany za relikt lasów pierwotnych. W całej Polsce rzadki. Częściej spotykany na południu kraju. Preferuje drzewostany z dużym udziałem starodrzewiu jodłowego. Najchętniej zasiedla dobrze oświetlone ogrzane słońcem pnie obumarłych jodeł. Zdjęcie z okolic cegielni na granicy rezerwatu Bukowa Góra.

Roztoczański Park Narodowy uważany jest za ostoję tego owada w Polsce. To taki nasz mały- wielki symbol w świecie owadów chronionych.

Tekst i zdjęcie: T. Mokrzycki, M.Fila