Idź do

Ścieżka poznawcza na Bukową Górę

Ścieżka na Bukową Górę to naturalny model dydaktyczny, ukazujący na niewielkiej przestrzeni, niezwykłą różnorodność przyrodniczą, wynikającą ze zmiany żyzności siedlisk od boru sosnowego przez bór jodłowy do żyznej buczyny.

Ścieżka rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym RPN w zabytkowej części Zwierzyńca. Prowadzi na południe ukazując kolejno: "Łaz Papieski", Pomnik Pamięci Poległych Leśników, następnie obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra oraz punkt widokowy z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego. Ścieżka kończy się w miejscowości Sochy przy cmentarzu upamiętniającym niemiecką pacyfikację wsi 1 czerwca 1943 r.

Z Soch można wrócić do Zwierzyńca drogą asfaltową (około 3 km, 1 godz.) lub udać się w dalszą wędrówkę szlakiem krawędziowym. Ścieżka trudna ze względu na znaczącą różnicę wzniesień wynoszącą ok. 80m - wymaga pokonania stromego podejścia po schodach. Nie należy z niej korzystać w czasie porywistych silnych wiatrów, które czynią trasę niebezpieczną, ze względu na spadające gałęzie drzew, szczególnie na odcinku w obszarze ochrony ścisłej.

Czas przejścia: ok. 2 godzin
Długość trasy: 2,6 km

OBIEKTY PRZY ŚCIEŻCE:

• Pomnik Poległych Leśników
• Obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra
• Punkt widokowy (deszczochron)
• Sochy (miejscowość)
• Cmentarz w Sochach upamiętniający niemiecką pacyfikację wsi
• Pakiet edukacyjnych plansz na przebiegu

Komunikat

Niedostępna dla psów
Niedostępna dla rowerów

Komunikat

Wymagana karta wstępu

Komunikat

Wyłącznie turystyka piesza

Galeria

opracowanie

ZUP/RPN
Zdjęcia: Paweł Marczakowski