Idź do

Jaki bocian przynosi dzieci? Relacja z III edycji warsztatów ornitologicznych „Ptaki wokół nas – unikalny świat ptaków Polesia”.

Niespełna 80 os. z całego kraju wzięło udział na w  warsztatach ornitologicznych organizowanych przez Poleski Park Narodowy. Pod okiem wykwalifikowanej kadry na czele z dr. hab. Grzegorzem Grzywaczewskim, Sylwesterem Aftyką oraz pracownikami PPN uczestnicy mieli okazję poznać bliżej świat ptaków m.in. na ścieżce dydaktycznej „Czahary „Perehod”, „Mietiułka”, „Dąb Dominik”, jak również zwiedzić ośrodek edukacyjny „Poleskie Sioło oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu. 

Uzupełnieniem sesji terenowej były wykłady dotyczące m.in. unikatowych jak  i pospolitych gatunków ptaków PPN, sekretne życie żurawi, ptaki szponiaste. Poruszono także temat wybranych gatunków ptaków wodno – błotnych w Polsce i na Lubelszczyźnie. Przedstawiono sposoby oznaczania ptaków oraz lokalne i globalne metody badań ptaków. 

Wśród tematów ptasich pojawił się również temat bociana W polskiej tradycji i kulturze jest ptakiem wyjątkowym i zajmuje niezwykle ważne miejsce. W czasach dawniejszych za zabicie bociana groziła nawet kara śmierci. Dzień Bociana Białego jest dorocznym świętem, przypadającym na 31 maja. Czy wiadomo ile tego szczęścia mamy w Polsce? Liczba par bociana białego spada nawet 20% w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Analogicznie rodzi się coraz mniej dzieci. Czy jest szansa by ten trend odwrócić, zatrzymać, spowolnić? Jaki bocian taka teoria. Z perspektywy czasu okaże się, na ile staną się ptakami osiadłymi i zaprzestaną dalekich migracji na rzecz utrzymania potomstwa i stabilnego życia, a na ile zadziała silny impuls wędrówek, który sprawi że poniesione ryzyko będzie warte zachodu.

OPRACOWANIE

OEM/RPN
Tekst i zdjęcia: Aneta Dybowska